Manikür – Pedikür

Manikür ve pedikür günlük yaşantımızda bakımlı ve güzel görünmenin en önemli şartlarından bir tanesidir. Vücudumuz ve cildimiz gibi el ve ayaklarımızın sağlıklı görüntüsü de çok önemlidir. Ellerimizi günlük yaşantımızda çok fazla kullanırız.

El ve ayaklarımız birçok dış etkenle temas halinde olduğundan özel bir ilgi ve bakıma ihtiyaç duymaktadır. Tırnaklarımız çarpma ve vitaminsizlikten dolayı çizilir, katlara ayrılır, çatlar ve kırılabilir. Bu görünüm bozukluğu ancak güzellik uzmanları tarafından yapılan manikür ve pedikür ile giderilebilir. Manikür pedikür görüntü anlamında hoş görünüm sağlarken, tırnak diplerimizden alınan ölü deriler de tırnak diplerinin nefes alış verişlerini sağlaması konusunda etken olmaktadır.

Pedikürün sadece batıklarımız için değil, ayda bir kez yapılması kesinlikle tavsiye edilmektedir. Vücudumuzu taşıyan ayaklarımız, ayakkabılar içinde bütün gün vücudumuzun ağırlığını taşımaktadır. Bu yüzden ayaklarımızın bakımını, sağlık ve estetik anlamında kesinlikle ihmal etmemek gerekmektedir.